Internationally protected kennel ČMKU 122/05

KENNEL
BERMONDO BOHEMIA

IN MEMORIAM

CayenneCAYENNE

Přišel čas rozloučit se s tou, která tu se mnou byla nejdéle.
Myslela jsem, že to bude lehčí o ty dlouhé roky, které jsme spolu prožily. Mýlila jsem se. Právě o ně to bylo mnohem těžší. Bojovaly jsme spolu dvakrát na pomezí života a smrti. Bojovaly jsme s anaplazmózou a podruhé se septickým zánětem mléčné žlázy. Dva dny ležela s horečkou přes 40 stupňů. Přesto vyhrála. Byla bojovník. Nebyla matkou, přesto dala život pěti štěňatům. Část její krve odešla na Slovensko, ale já vím, že Cayenne se už nikdy nevrátí.
Dostala jméno Calamity Cayenne. Nikdy nebyla ničivá, nikdy nezlobila. Byla klidná, měla ráda mír a pohodu. Jméno Cayenne si ale zasloužila. Malé Porsche, které ovládlo výstavní kruhy a odneslo si mnoho vavřínů. Dozrávala jako víno. Čím starší byla, tím krásnější. Prošly jsme spolu všechny třídy. Tu veteránskou jsme si užily zdaleka nejvíc. Málokdo ji tu dokázal porazit, a to i na evropských či světových výstavách. Z pozice veterána porážela ty mladší, odnášela si tituly Nejlepší veterán, Nejlepší opačného pohlaví.
Věřím, že si užila i podzim svého života. Zasloužila si to. Byla na světě ráda. I to poslední podzimní ráno odcházela se mnou s důvěrou a klidná…
Měj se krásně, Karle. Můj. A prosím, pozdravuj ostatní.

C.I.B. Calamity Cayenne Bermondo Bohemia 31. 7. 2009 - 11. 9. 2019

 

EmmaEMMA

Marlie
Říkali jsme jí Marlie, ale jmenovala se Emma. A tak jste ji znali i vy ostatní.
Byla dcerou Bagheery a Barancourta v.d. Weyenberg. Narodila se na počátku roku 2011 s osmi ostatními sourozenci. S ní se narodila rozvaha, elegance a důstojnost. Nemuseli jste ji nic učit, jakoby se vychovaná narodila. Věděla, co smí a co ne. Věděla, kdy a komu udělat radost. Neupozorňovala na sebe, přesto si jí málokdo nevšiml. Když běžela, vy jste se museli zastavit. Byla skromná, oddaná. O to víc jí královská koruna slušela. Mám ráda podzim. Barevné a teplé dny. Jsem dítě podzimu a stejně tak Týna i Kája. Máme za sebou krásné babí léto. Pro mě bylo ale z těch nejtěžších. Jednu jsem ztratila a záhy na to ztrácela druhou. Do poslední chvíle jsem tomu nevěřila. Nevěřila, že ztratím i její usměvavé oči, že už nezvedne hlavu, nepřiběhne a nepůjde po mém boku. Že už mě nepřijde přivítat. Že je čas najít odvahu a za všechno, co ona dala mně, pomoci jí důstojně odejít.
Teď už vím, že dál musím jít sama…
Díky, Marlie.

JCh., Ch., GrCh., C.I.B. Emma Bermondo Bohemia 19. ledna 2011 - 22. prosince 2018

 

Hallie GraceHALLIE GRACE

Po Zlatých dnech přicházejí Dny Černého Petra
Více než čtyři roky stál smutek opodál. Stál, ale čekal. Za ty čtyři roky jsem zvedla hlavu, zapomněla na něj a chtěla jít dál. Byly zdravé, byly úspěšné, bavilo nás to. Opatrně jsem sledovala Cayenne, tu nejstarší, a pokud jsem se bála, bála jsem se o ni. A mezitím, ač jsem to vůbec netušila, po mém boku odcházela Grace. Grace, která byla vždycky první, vždycky vpředu, vždycky na špici. Grace, která po Bagheeře převzala roli vůdce a po Cayenne se stala lovcem. Byla rychlá, energická, veselá a plná síly. A najednou jsem věděla, že osud sáhl mimo řadu, sáhl do středu a já, ač veterinář, nemám zase šanci. Ukázal mi to, co už tolikrát, že jsme příliš malí a karty rozdává někdo jiný. Byla statečná jako bývala celý svůj krátký život.
Narodila se 15. září 2013 v měsíci babího léta. O pět let a pět dní později jsem ji musela, ač nešťastná, nechat jít.

JCh., Ch., GrCh., C.I.B. Hallie Grace Bermondo Bohemia 15. září 2013 - 20. září 2018 (sarkom hrudníku)

 

 BAGHEERA

She was one of nine who were born from a Swedish spring trip. We called them little Swedes. I fell in love with the country and the Bernese dogs I met there. Bagheera was the one who was meant to stay, and she stayed. Bagheera was born with strength, confidence, self-esteem and temperament. She had her own mind. She did not let herself to be constrained. She was born to live her life and let us, people, accompany her for a fleeting moment. She never bowed her head and in every situation, she had own opinion. But her brown eyes always sparkled with smile. The Bohemian, we called her. She came from a large country and most of all she loved spacious plains. She loved movement. And it was hard to tear eyes away from her when she felt free. In her time she was invincible, she also grew to be a queen. In many respects, she excelled over her mom, Charlie, but unlike her, Bagheera always played for herself. She knew she was the best. And she loved that feeling.

At full strength a disease came at the end of 2013. Septic pneumonia. Three months we fought, believed. Even at that time she never lost her spirit and smile. When my tears were falling, she still wagged her tail. For a brief moment she felt better and then came a relapse. And we lost.

Bagheera left. Bagheera, who was the alpha female and led the others, the way domesticated dogs need at present. Everything remained silent, the emptiness too intense. Cayenne, Marlie and little Grace learn to live without the first ones, if it were not for them, they would not be here. As if Marlie felt it, she ceased to bow her head before the others and began to grow. Perhaps she will grow up. Perhaps she will develop her mom’s light-minded, self-confident temperament. I wish that very much.

And when we go through the fields, meadows, where Bagheera used to run with her feet almost not touching the grass, her tail flapping in the wind and steering the sky, where she rejoiced her own strength and freedom, I know that the moments of peace are elusive and that grief, although time dulls it, remains forever. Breeding of dogs is not in the winnings, the shiny gloss of cups, it is in the strength to persevere and pursue in "your direction", even though you know that one day you will lose each one of them.

Jch., Ch., GrCh., C.I.B Bagheera Bermondo Bohemia 18. 6. 2007 - 21. 1. 2014 (Septic pneumonia)

 

 IntCh. Blackie Santy Bazaltin - CHARLIE ........ The first

Her name was Blackie Santy Bazaltin but none of us ever called her anything other than Charlie.
In 2001 just before Christmas I brought home a little three-coloured baby bear. Over the years she grew from a little hairy ball into an optimistic ever-laughing supportive partner and smart model. She was a beautiful dog. She had a great soul who knew nothing but smiles. She lived only for us - humans.
She was a fighter - both at the exhibitions and outside them. She met great acclaim, fulfilled big dreams as well as small wishes. She did this because she wanted to. However, her worst battle was yet to come in the fall of 2008. Lung cancer. Despite being a veterinarian I believed that she, with her warrior´s heart, could make it but the disease could not be defeated. She fought for every day, every single day that she could give me. Perhaps she wanted me to get used to the idea that there would be no smiling brown eyes anymore, no waving white tip of her tail, that she would never again come running to welcome me and that - as we promised to each other - we would not go through all age categories together.
No, Charlie, we won´t make it. I know. We were given too little time to spend together. Nevertheless, the years we had were full of life. I can´t get used to you not being here but I believe that you don´t suffer anymore. Even though I can´t see you up there I believe you are chasing the other dogs. And I also believe we will meet once again.
Annie and Bagheera stayed here with us and one day maybe your daughters, granddaughters or great-granddaughters will put a little new Charlie into my palms.
Thank you, Charlie. That´s all.

Charlie 28. 10. 2001 - 9. 10. 2008

 

 

 

© MVDr. Kateřina Ouřadová
Vytvořil a spravuje: Ing. Jar. Kaňka aka hamstergraf